Yunanistan: ‘’Türkiye, Rum Azınlığın Haklarını İhlal Ediyor’’

0
169

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin İstanbul ve çevresinde yaşayan Rum azınlığın haklarını ihlal ettiğini öne sürdü.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Batı Trakya Türklerine ilişkin yapılan açıklamada, ‘’Türk tarafı, bir kez daha gerçekleri çarpıtmaya ve Trakya’daki Müslüman Azınlık hakkında yanlış haberler yapmaya devam ediyor’’ denildi.

‘’Türkiye, Lozan Anlaşmasını İhlal Etmektedir’’

Türkiye’nin Lozan Anlaşmasını ihlal ettiği yönünde suçlamada bulunulan açıklamada, ‘’Lozan Anlaşması’nın hangi hükmünde Trakya’daki Müslüman Azınlığın kendi müftülerini seçme hakkı olduğu sorulmaya değer. Türk tarafının bizi ilgili maddeye yönlendirmesini bekliyoruz’’ ifadelerine yer verildi.

Yunanistan’ın geçen ay müftülük konusunda güncelleme getiren yeni bir yasa çıkardığını hatırlatan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, söz konusu yasanın Batı Trakya’daki müftüler için kapsamlı bir kurumsal çerçeve oluşturduğunu iddia etti.

‘’Yunanistan, Lozan Anlaşmasına Riayet Etmektedir’’

Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın devamında, ‘’Avrupa demokrasisini temel alan ve hukuk devleti olan Yunanistan, Trakya’daki Müslüman Azınlığa karşı Lozan Anlaşması’ndan kaynaklanan yükümlülüklerine tam olarak riayet etmektedir’’ ifadelerinin altı çizildi.

Türkiye’nin İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’da yaşamakta olan Rum Azınlığın haklarını ihlal ettiği ileri sürülen Bakanlık açıklamasında, ‘’Türkiye’nin kendi topraklarında uygulamadığı ‘dini liderlerin seçimi’ için üçüncü bir ülkede usuller oluşturmaya çalışması en azından bir tezatlıktır.’’ söylemleri kullanıldı.

Ne Olmuştu?

Yunanistan yeni çıkardığı müftülük yasası ile Batı Trakya müftülerini, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığına bağlı bürokrat olmaya zorluyor. Söz konusu yasanın Batı Trakya Türkleri ile istişare edilmeden yürürlüğe sokulması yoğun tepkilere yol açmıştı.

Lozan Anlaşması yükümlülüklerince seçilen müftüleri tanımama konusunda ısrarcı davranan Yunanistan, yeni yasa ile müftü seçimlerinde bakanlığın belirlediği bir kurulu yetkilendirmeyi planlıyor.