Yunanistan ve GKRY’den Bitmeyen Provakasyon Zinciri

0
2405
Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz ve Adalar Denizi’nde bitmeyen provakatif faaliyetlerine devam ediyor. Son olarak Yunanistan, savaş gemisinde açtığı bayrakla ve Kızılhisar (Meis) Adası üzerinden geçen Yunan savaş uçakları aracılığıyla kışkırtıcı eylemlerde bulundu.
Sosyal medyada yayımlanan bir fotoğrafta ise güdümlü füze taşıma kapasiteli P68 HS Daniolos devriye botu, Kızılhisar (Meis) Adası yakınlarında devriye gezerken görüntülendi. Söz konusu devriye botunda, 1821 Yunan isyanı olarak bilinen ‘’25 Mart Bağımsızlık Günü’’ kutlamaları dolayısıyla sembol olarak kullanılan isyan bayrağının göndere çekildiği görüldü.
Diğer yandan Girit Adası’ndan kalkan F-16 savaş uçakları da Kızılhisar Adası’nda Yunan ayaklanmasının 200. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende alçak uçuş gerçekleştirdi. Ada halkı tarafından çekilen görüntülerde, Yunan F-16 savaş uçaklarının kışkırtıcı uçuşları kameralara yansıdı.
Yunanistan merkezli New Post haber portalında konuyla ilgili yapılan haberde, ‘’Yunanistan’ın kara ve hava gücü olarak hazır olduğuna yönelik verilen bir mesaj’’ şeklinde yazıldı. Haberin devamında ‘’Hava Kuvvetleri, bir kez daha komşuları rahatsız etti’’ ifadelerine de yer verildi.
Ayrıca Kızılhisar Adası’ndaki kutlama sırasında Yunan askerlerinin, adanın en yüksek konumundan F-16 savaş uçaklarını selamlaması dikkatleri çekti. Yunan askerleri, Gayri askeri statüde bulunan Kızılhisar Adası’nda yer alan karakol bölgesinden Yunan bayrağı sallarken görüntülendi. Yunan askerlerinin çektiği videolarda adanın iç kısmındaki ana üs bölgesi de objektiflere takıldı.

’’Türklere Ölüm’’

25 Mart Bağımsızlık Günü kutlamaları Güney Kıbrıs’ta da düzenlendi. Limasol’de dışarı çıkan aşırı sağcı bir grup, Episkopi köyünde bulunan camiye provakatif saldırı düzenledi. Saldırgan grup yaşanan olayda sprey boyalar ile duvarlara haç resmi çizerek, ‘’Türklere ölüm’’ yazdı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Limasol kentinde camiye yapılan saldırıyı kınadı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı açıklamada, ‘’Limasol’deki camimizin duvarına ‘Bütün Türkler ölün’ şeklinde ırkçı ve faşist sloganlar yazılmıştır. Bu olay Rum zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Rum yönetimi, ırkçı ve faşist saldırıları organize edip desteklememelidir.’’ ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da camiye yönelik yapılan saldırıya ilişkin, ‘’Bu tür şeyler orada bizim yeni alıştığımız şeyler değil. Maalesef Rumlar bu tür şeyleri her zaman yapıyorlar. Avrupa Birliğindeki bu zirve döneminde bunun yapılması tahrikten başka bir şey değildir. Konuyla ilgili de zaten Dışişleri Bakanlığımız gerekli girişimlerde bulunmuş vaziyette.’’ değerlendirmesinde bulundu.